Książka warta twojej uwagi

Inwazja Jaszczurów – blog książkowy

Książka pt. “Inwazja Jaszczurów” Karela Čapka. Dlaczego warto przeczytać?

Książka pt. “Inwazja Jaszczurów” Karela Čapka. Dlaczego warto przeczytać?

Niedawno na rynek trafi znakomicie ilustrowane wydanie najbardziej niezwykłych i dowcipnych antyutopii XX wieku pt. “Inwazja Jaszczurów” Karela Čapka (https://www.taniaksiazka.pl/inwazja-jaszczurow-karel-capek-p-1491505.html). Pierwszy tom z nowej serii pokazującej klasykę literatury pięknej w mocnych szatach graficznych. Zdolności Karela Čapka polegały na tym, że wszystko wiedział przedtem. W powieściach i sztukach teatralnych z początku konkretnego XX wieku opisywał, jak świat rozpadnie się w przewidywalnej przyszłości. Tak o naszych instancjach mówił Karel Čapek.

Skrótowy opis fabuły

Pewien wyspiarz na południowym Pacyfiku odkrywa nieznany gatunek dużego, bardzo inteligentnego płaza. To naukowe odkrycie prowadzi do zawodowej rewolucji: gorliwe zwierzęta stają się nagminnie i bezwzględnie nadużywaną tanią siłą roboczą i ważnym obszarem globalnego wyścigu zbrojeń. Po pewnym czasie cywilizacja uzależnia się od ich pracy, a te, które się rozmnażają, szybko zdobywają umiejętności i narzędzia, dzięki którym mogą wyrwać się spod dominacji człowieka i walczyć z nim o władzę na całym świecie.

Co ta książka mówi o naszej rzeczywistości?

Błyskotliwa satyra Čapka pt. “Inwazja Jaszczurów” na drapieżny kapitalizm, nauczanie, środki masowego przekazu, faszyzm, rasizm i komunizm powstała w okresie poprzedzającym II wojnę światową, ale pozostaje aktualna do dziś. Paradodokumentalna formuła powieści, obficie wykorzystująca satyryczne stylizacje dotyczące różnych gatunków, znalazła doskonałe dopełnienie w całościowym opracowaniu graficznym Hansa Teachy’ego. Ponad 100 ilustracji i pomysłowy projekt typograficzny uczyniły z tej klasycznej książki edytorskie arcydzieło designu. Jedna z najpiękniejszych książek w historii niemieckiej oficyny, z wirtuozerską typografią, misternym składem i fajerwerkami ilustracji w kilku stylach, które genialnie współgrają z polifonicznym bogactwem powieści.

Jak jest zbudowana ta książka?

Inwazja Jaszczurów” podzielona jest na trzy części. Każda tutaj jest coraz bardziej ekscytująca i obnaża coraz to nowsze absurdy indywidualnych zachowań. W drugiej części natomiast widzimy inną narrację – nagromadzenie wycinków z gazet o jaszczurkach, które zbiera biedny Povondra. Ogólnie rzecz biorąc, w powieści widzimy nietypowe zabawy z terminologią, naśmiewanie się z anglicyzmów czy nawiązania do aktualnej kultury. Na samym końcu historia się kończy. “Inwazja Jaszczurów” to pozycja, niewątpliwie warta zespołu, szkoda, że często zaniedbujemy twórczość naszych bliskich sąsiadów. Ta pozycja pokazuje wiele polskiemu czytelnikowi.

 

Powrót do góry